E-cigarešu lietošanas ietekme uz veselību

Pastāv uzskats, ka elektroniskās cigaretes ir veselībai daudz mazāk kaitīgas nekā citi tabakas izstrādājumi, turklāt sākotnēji elektroniskās cigaretes tika pozicionētas, nevis kā alternatīva citiem tabakas izstrādājumiem, bet gan kā ierīce, kas palīdz atmest smēķēšanu. Ir veikti vairāki pētījumi, lai saprastu kāda īsti ir elektronisko cigarešu ietekme uz veselību, tomēr pagaidām pētījumu rezultāti ir neviennozīmīgi.

Galvenā atšķirība starp elektroniskajām cigaretēm un vairumu citiem tabakas izstrādājumiem ir tā, ka ar elektronisko cigarešu lietošanas gadījumā netiek ieelpoti tabakas dūmi, bet gan tvaiks. Šis tvaiks tiek uzskatīts par daudz mazāk kaitīgu veselībai, jo tam ir atšķirīgs ķīmiskais sastāvs un fizikālās īpašības, līdz ar to arī atšķirīga ietekme uz dažādām orgānu sistēmām. Tomēr arī elektronisko cigarešu sastāvā ir nikotīns un citas veselībai kaitīgas vielas. Elektronisko cigarešu šķidrumā nikotīns ir atdalīts un attīrīts no tabakas augiem, tāpēc bieži vien tiek uzskatīts, ka elektroniskās cigaretes nemaz nav tabakas izstrādājums, tomēr nikotīns, kas ir elektronisko cigarešu šķidruma sastāvā vienalga tiek iegūts no tabakas. Arī citas elektronisko cigarešu šķidruma sastāvā esošas vielas, kā, piemēram, glicerīns, propilēnglikols, aromatizētāji un krāsvielas, var būt kaitīgas veselībai.

Elektronisko cigarešu un citu tabakas izstrādājumu ražotāji, kā arī vairāki pētījumu institūti apgalvo, ka elektroniskās cigaretes tiešām ir mazāk kaitīgas veselībai, turklāt tās var palīdzēt atmest smēķēšanu. Viņi izvirza hipotēzi, ka smēķētāji ar elektronisko cigarešu palīdzību var gūt nelielu nikotīna devu un aromātu, kā arī izbaudīt smēķēšanas procesu, tāpat kā ar tradicionālo cigarešu palīdzību, bet veselībai daudz mazāk kaitīgā veidā, jo ar tvaiku plaušas netiek tik ļoti bojātas kā ar dūmiem un to sastāvā nav darva un citas veselībai kaitīgas vielas, kuras ir tradicionālajās cigaretēs. Vēl tiek apgalvots, ka pat tad, ja smēķēšanu šādā veidā atmest neizdodas, smēķētājs vienalga spēs uzlabot savu veselību, jo pārejot uz elektroniskajām cigaretēm, veselībai tika nodarīts mazāks kaitējums. Tabakas izstrādājumu ražotāju apgalvojumus gan var apstrīdēt, jo elektronisko cigarešu tirdzniecība tām ir finansiāli izdevīgāka. Uzticēties var vienīgi neatkarīgu pētījumu institūtu vai ārstniecības iestāžu datiem.

Divdesmitā gadsimta sešdesmitajos gados tāda pati cīņa un propaganda tika novērota arī tradicionālo cigarešu ražotāju vidū. Arī viņi centās pārliecināt sabiedrību par to, ka cigaretes ir pilnībā drošas un veselībai nekaitīgas, ignorējot līdz tam laikam veiktos pētījumus, kas apgalvo pretējo. Vēlāk skaidri tika pierādīts, ka cigarešu lietošanai ir ļoti negatīva ietekme uz veselību. Visticamāk tādu pašu likteni var prognozēt arī elektronisko cigarešu nozarei, jo jau tagad ir veikti vairāki pētījumi, kas pierāda, ka elektroniskās cigaretes ir kaitīgas veselībai un vairākos gadījumos pat kaitīgākas par tradicionālajām cigaretēm.

Kaut arī pētījumu rezultāti, attiecībā uz elektronisko cigarešu ietekmi uz veselību, pagaidām tiešām ir neviennozīmīgi, vairāki pētījumu veicēji ir nonākuši pie kopēja slēdziena, ka elektronisko cigarešu tvaiks ļoti negatīvi ietekmē elpceļus. Tādi elpceļu komponenti kā mutes dobums, rīkle, trahejas un plaušas ir ļoti jūtīgi pret vielu maisījumu, kas ir elektronisko cigarešu šķidruma un tvaiku sastāvā, turklāt tvaiks var iekļūt daudz dziļāk plaušu audos. Plaušu un citu orgānu audi ir veidoti no šūnām, kas strauji dalās un ir tieši pakļautas gaisa piesārņojumam. Jebkāda piesārņota gaisa ieelpošana (tajā skaitā cigarešu tvaika vai dūmu) var bojāt plaušu audus, kas var izraisīt ļaundabīgu audzēju veidošanos plaušās un citos elpceļu orgānos.

Šo apgalvojumu, gan daudzi mēģina apgāzt, apgalvojot, ka ne visas tvaiku inhalācijas ir veselībai kaitīgas. Piemēram, iešana aromātiskajās tvaiku pirtīs plaušām nekādu ļaunumu nenodara, līdz ar to nevar viennozīmīgi apgalvot, ka visu elektronisko cigarešu tvaiki var izraisīt audzēju veidošanos. Lai ko tādu varētu droši apgalvot, ir jāpārbauda ikkatrs elektronisko cigarešu šķidrums un visu tajos esošo sastāvdaļu ietekme uz plaušu un citu orgānu audiem. Tā kā tik specifiski pētījumi vēl nav veikti vai arī to rezultāti nav publicēti, elektronisko cigarešu aizstāvjiem ir neapgāžami argumenti. Vairāki onkologi, gan apgalvo, ka pierādījumu trūkums vienalga nav pietiekoši labs iemesls, lai uzskatītu elektroniskās cigaretes par drošām.

Tieši onkologi ir tie, kas iesaka izvairīties no elektronisko cigarešu lietošanas. Kaut gan ir gandrīz neiespējami pierādīt, no kā katram konkrētajam pacientam ir izveidojies ļaundabīgs audzējs, onkologu novērojumi rāda, ka elektronisko cigarešu lietotāji bieži vien saslimst ar tādām pašām onkoloģiskām slimībām kā tradicionālo cigarešu lietotāji. Tas, protams, nav oficiāls pētījums, bet šāda korelācija ir ievērības vērta.

Runājot par konkrētiem pētījumiem, piemēram, Jaunanglijas Medicīnas žurnāls nesen publicēja pētījuma rezultātus, kas liecināja, ka elektroniskās cigaretes tiešām negatīvi ietekmē veselību. Šajā pētījumā, izmantojot kodolmagnētiskās rezonanses stetoskopiju, pētnieki pārbaudīja nevis, elektronisko cigarešu šķidrumu, bet gan pašus tvaikus. Šajā pētījumā tika pierādīts, ka propilēnglikols, kas ir elektronisko cigarešu šķidrumā, laika gaitā sadalās un kļūst par formaldehīnu. Propilēnglikols, glicerīns un formaldehīns kopā veido rūpnieciskos biocīdus, kas ir ļoti kaitīgi pat mazās devās. Šajā pētījumā gan netika pārbaudīti pilnīgi visu ražotāju elektronisko cigarešu šķidrumu tvaiki, tāpēc arī šis pētījums var tikt apstrīdēts.

Hārvardas universitātes medicīnas nodaļā veikts pētījums, kurā tika izpētīts 51 elektronisko cigarešu šķidrumu sastāvs, tiešām pierāda, ka elektronisko cigarešu ietekme uz veselību ir lielā mērā atkarīga tieši no šī šķidruma ķīmiskā sastāva. Līdz ar to, kamēr vien netiks veikti vairāki nopietni pētījumi, kas aptver lielāko daļu elektronisko cigarešu ražotāju tirgotos šķidrumus, elektronisko cigarešu kaitīgā ietekme tiks uzskatīta vien par pieņēmumu, nevis zinātniski pierādītu faktu.