Elektronisko cigarešu popularitāte jauniešu vidū

Elektronisko cigarešu negatīvā ietekme uz veselību pagaidām nav viennozīmīgi pierādīta, tāpēc daudzās valstīs elektroniskās cigaretes netiek pielīdzinātas citiem tabakas izstrādājumiem un vēl joprojām tiek tirgotas bez jebkādiem ierobežojumiem, vai arī to iegāde ir daudz pieejamāka. Tas padara šīs cigaretes viegli pieejamas arī jauniešiem. Pētījumi liecina, ka valstīs, kurās tiek tirgotas elektroniskās cigaretes, to lietotāju skaits jauniešu vidū laikā no 2013. līdz 2014. gadam ir gandrīz trīskāršojies. Šie rādītāji ļoti satrauc daudzas organizācijas, kuras cenšas ierobežot tabakas izstrādājumu patēriņu.

Nikotīns bērniem un jauniešiem ir īpaši bīstams. Nav svarīgi vai tas tiek uzņemts lietojot tradicionālās cigaretes, ūdens pīpes, cigārus, elektroniskās cigaretes vai citus tabakas izstrādājumus. Jebkādas nikotīna inhalācijas ir veselībai kaitīgas un atkarību izraisošas. Īpaši pusaudža vecumā, kad notiek ļoti būtiski procesi smadzeņu attīstībā, tas var ietekmēt prāta spējas, kā arī radīt nopietnu nikotīna atkarību uz visu atlikušo mūžu.

Pārtikas un zāļu pārvaldes (Food and Drug Administration) veiktais pētījums liecina, ka Amerikas Savienotajās Valstīs to vidusskolnieku skaits, kas vismaz reizi pēdējā mēneša laikā ir lietojuši elektroniskās cigaretes no 2013. gada līdz 2014. gadam ir palielinājies no 4,5% līdz pat 13,4%, savukārt pamat skolnieku skaits šajā laikā ir audzis no 1,1% līdz 3,9%. Tātad jauniešu skaits, kuri lieto elektroniskās cigaretes aug ļoti strauji, vismaz tajās valstis, kurās nav striktu vecuma ierobežojumu attiecībā uz elektronisko cigarešu tirdzniecību. Vēl pētījums pierāda, ka elektronisko cigarešu popularitātes pieaugums jauniešu vidū ir daudz straujāks par jebkura cita tabakas izstrādājuma popularitātes pieaugumu. Patiesībā pārsvarā visu citu tabakas izstrādājumu lietošana jauniešu vidū pat strauji samazinās.

Tieši elektronisko cigarešu lietošana pusaudžu vecumā visvairāk satrauc Pārtikas un zāļu pārvaldi, kā arī citas līdzīgas organizācijas un medicīnas iestādes visā pasaulē. Pētījums pierāda, ka 90% no visiem smēķētājiem pirmo reizi tabakas izstrādājumus ir sākuši lietot tieši pusaudža vecumā un ka 3 no 4 pusaudžiem, kuri pamēģina cigaretes šajā vecumā, turpina smēķēt arī turpmāk. Tātad pastāv ļoti liela iespēja, ka tie jaunieši, kas lieto elektroniskās cigaretes, turpinās tās lietot arī turpmāk, turklāt elektroniskās cigaretes var būt tikai nikotīna atkarības pirmais posms. Vēlāk tās var tikt nomainītas arī pret tradicionālajām cigaretēm, kuru kaitīgā ietekme jau sen ir pierādīta.

Kā jau tika minēts elektronisko cigarešu popularitāti jauniešu vidū lielā mērā ietekmē tas, ka šo cigarešu tirdzniecība daudzās valstīs netiek ierobežota. Arī tajās valstīs, kur elektroniskās cigaretes ir pilnībā aizliegtas, vai aizliegtas nepilngadīgajiem, bieži vien tās ir iespējams iegādāties no citu valstu interneta veikaliem. Amerikas Savienotajās Valstīs un vairākās Eiropas valstīs elektroniskās cigaretes pat ir iespējams iegādāties automātos, tāpat kā dažādas uzkodas un dzērienus. Ja vien elektronisko cigarešu lietošana netiks ierobežota visā pasaulē, to izskaušana būs ļoti grūta.

Šo vieglo pieejamību vēl papildina elektronisko cigarešu mārketings, kas bieži vien tiek mērķēts tieši uz jauniešu auditoriju. Tradicionālo cigarešu reklamēšana vairumā valstu ir stingri ierobežota. Piemēram, cigarešu reklamēšana televīzijā vispār nav atļauta, turpretī elektroniskās cigaretes drīkst reklamēt, pat nebrīdinot par to negatīvo ietekmi uz veselību. Vēl sliktāku šo situāciju padara elektronisko cigarešu mārketinga tēmas, kas pārstāv dumpīgumu, ekskluzīvu dzīves veidu, sportu, mūziku un visu citu, kas piesaista jauniešus. Elektronisko cigarešu ražotāji mārketingam tērē daudz lielākas summas, nekā tiek tērēts sabiedrības izglītošanai par šo produktu ietekmi uz veselību.

Par spīti visiem pētījumiem un neapgāžamajiem pierādījumiem par elektronisko cigarešu popularitāti jauniešu vidū un elektronisko cigarešu mārketinga virzīšanu uz jauniešu auditoriju, Elektronisko cigarešu asociācijas prezidents Gregorijs Konlijs apgalvo, ka tieši pateicoties elektroniskajām cigaretēm ir samazinājies tradicionālo cigarešu lietotāju skaits jauniešu vidū. Tajā pašā laika posmā, kad elektronisko cigarešu popularitāte jauniešu vidū strauji pieauga, tradicionālo cigarešu lietotāju skaits jauniešu vidū samazinājās no 15,8% līdz 9,2%. Pēc viņa domām tas ir vērtējams pozitīvi, ka tradicionālās cigaretes tiek nomainītas pret elektroniskajām cigaretēm.

Vēl Konlijs apgalvo, ka pētījumos precīzi netiek norādīts tas, cik bieži jaunieši lieto šīs elektroniskās cigaretes. Pēc viņa domām, elektronisko cigarešu lietošana reizi 30 dienās nekādu ļaunumu jauniešu veselībai tāpat nenodara, līdz ar to Pārtikas un zāļu pārvaldes un citu organizāciju bažas un pārmetumi ir krietni pārspīlēti.

Pati Pārtikas un zāļu pārvalde gan apgalvo, ka gadījumā, ja elektronisko cigarešu popularitāte jauniešu vidū turpinās augt tik pat strauji, viss līdz šim paveiktais darbs tabakas izstrādājumu apkarošanas jomā būs bijis veltīgs. Tieši šie rādītāji ir tie, kas liek šai organizācijai rīkoties un panākt pilnīgu elektronisko cigarešu aizliegumu, vai vismaz stingrus ierobežojumus visās pasaules valstīs. Viņi uzskata nikotīna lietošanu jebkādā formā jauniešu vidū ir jāapkaro.