Elektronisko cigarešu veidi

Pirms elektronisko cigarešu izvērtēšanas un lietošanas ir nepieciešams saprast, kas tieši tiek apzīmēts ar šo terminu. Vairums cilvēku uzskata, ka elektroniskās cigaretes ir nelielas elektroniskas ierīces, kas pēc izskata ir ļoti līdzīgas tradicionālajām cigaretēm, tomēr tas ir tikai viens no daudzajiem elektronisko cigarešu veidiem, kāds mūsdienās ir sastopams.

Zinātniski visus šos elektronisko cigarešu veidus kopumā dēvē par elektroniskajām nikotīna piegādes sistēmām. Visas šīs elektroniskajās nikotīna piegādes sistēmas ir nelielas elektroniskas ierīces, kuras iztvaiko aromatizētu šķidrumu un kuras ir paredzētas smēķēšanai. Tas nozīmē, ka to lietotājs ieelpo šos aromatizētus tvaikus, ko izdala ierīce. Atšķirībā no tradicionālajām cigaretēm, visas elektroniskajās nikotīna piegādes sistēmas tiek darbinātas ar baterijām un siltums, kas vajadzīgs šķidruma iztvaicēšanai, tiek pievadīts ar elektrību, ko nodrošina akumulators, tomēr kā jau tika minēts elektroniskajām cigaretēm jeb elektroniskajām nikotīna piegādes sistēmām ir vairāki veidi, kas atšķiras ne vien ar izskatu, bet arī funkcijām un citiem aspektiem.

Vispopulārākais un senākais elektronisko nikotīna piegādes sistēmu veids ir tā saucamās „Cigalike” elektroniskās cigaretes jeb mini elektroniskās cigaretes. Tulkojot no angļu valodas nosaukums „Cigalike” ir saīsinājums no vārdiem cigarešu līdzinieks. Nosaukums ir radies tieši tāpēc, ka izskata ziņā šīs elektroniskās cigaretes ir ļoti līdzīgas tradicionālajām cigaretēm. Arī tās ir aptuvini 10 cm garas un sadalītas divās daļās. Tieši šis elektronisko cigarešu veids ir visvienkāršāk un ērtāk lietojamais. Šīs cigaretes pamatā sastāv no divām daļām – baterijas jeb akumulatora un kārtridža. Akumulators atrodas tajā daļā, kur tradicionālajām cigaretēm atrodas tabaka, bet kārtridžs filtra daļā. Kārtridžā atrodas arī sildierīce, kas iztvaicē tajā esošo šķidrumu. Šiem elektronisko cigarešu veidam kārtridži pārsvarā ir vienreizlietojami un tie ir ļoti viegli nomaināmi. Katrs kārtridžs ir pielīdzināms aptuveni 2 tradicionālo cigarešu paciņām, kas šo elektronisko cigarešu veidu padara arī ļoti kompaktu. Kārtridži ir pieejami visdažādākajās krāsās, ar dažādiem aromātiem un nikotīna saturu. Pastāv arī vairākas reizes lietojami kārtridži, kurus iespējams uzpildīt, bet tas ir daudz sarežģītāk, nekā vienkārši noskrūvēt izlietoto kārtridžu un pieskrūvēt jaunu. Sajūtas, lietojot „Cigalike” elektroniskās cigaretes ir gandrīz tādas pašas kā lietojot tradicionālās cigaretes, bet to var ietekmēt nikotīna daudzums izvēlētajā elektronisko cigarešu šķidrumā.

„Ego” stila elektroniskās cigaretes jeb tvaika pildspalvas ir mazliet sarežģītākas pēc savas uzbūves un arī lietošanas veida, bet daudzi smēķētāji tās atzīst par labākām un sajūtu ziņā daudz vairāk pietuvinātām tradicionālajām cigaretēm. Pēc izskata tās tiešām vairāk atgādina pildspalvas, nevis cigaretes. Atšķirībā no „Cigalike” elektroniskajām cigaretēm, tās sastāv no trīs atsevišķām daļām – kārtridža, akumulatora un sildierīces. Arī „Cigalike” cigaretēm ir tādas pašas sastāvdaļas, bet tām sildierīce ir apvienota ar kārtridžu. Šī „Ego” dizaina galvenā priekšrocība ir tā, ka sildierīce var tikt nomainīta jebkurā laikā, neatkarīgi no nepieciešamības mainīt pašu kārtridžu. „Cigalike” dizaina gadījumā sildierīce bieži vien mēdz izdegt vēl pirms šķidrums kārtridžā ir iztērēts, līdz ar to „Ego” dizains ir daudz izdevīgāks. Vēl viena priekšrocība ir lielāka akumulatora kapacitāte. „Ego” elektroniskajām cigaretēm ir pieejami dažādu izmēru akumulatori. Lielākie no tiem var darboties bez uzlādes pat vienu nedēļu. Arī kārtridžu izmēri ir atšķirīgi, kas ļauj variēta r dažādiem šķidrumu tilpumiem. Protams, arī „Ego” cigaretēm ir iespējams iegādāties visdažādāko aromātu šķidrumus ar atšķirīgu nikotīna saturu tajos. Šīs cigaretes gan ir lielākas, līdz ar to nav tik parocīgas un ērti pārvietojamas kā „Cigalike”. Šis elektronisko cigarešu vaids vairāk ir piemērots elektronisko cigarešu pazinējiem, kuri precīzi zina, ko vēlas.

„Mods” elektroniskās cigaretes ir vēl sarežģītākas un advancētākas nekā „Ego” elektroniskās cigaretes. Tās tiek uzskatītas par jaunās paaudzes elektroniskajām cigaretēm To nosaukums „Mods” ir saīsinājums no vārda modificēts. Pēc izskata tās nemaz nelīdzinās tradicionālajām cigaretēm. Tās atgādina nelielas taisnstūrveida kastītes ar nelielu caurulīti tvaiku inhalēšanai vai arī palielas cauruļveida ierīces. Tām ir pietekams visas tās pašas funkcijas, kas „Ego” dizaina cigaretēm un vēl papildus funkcijas. Tās ir iespējams pielāgot konkrētā smēķētāja vajadzībām visdažādākajos veidos. Ir iespējams regulēt gan tvaiku daudzumu, gan izvēlēties baterijas kapacitāti, kārtridžu izmēru utt. Šīs cigaretes pavisam noteikti ir piemērotas tikai pieredzējušiem smēķētājiem. Tās ir arī dārgākas nekā abi iepriekš minētie cigarešu dizaini.

Pamatā tie ir trīs elektronisko cigarešu veidi, bet katrs no tiem iedalās vēl sīkāk. Mūsdienās var atrast visdažādāko izmēru un dizaina cigaretes ar ļoti atšķirīgām funkcijām. Visu šo cigarešu lietošanas ietekme uz veselību gan ir vienāda, ja neņem vērā nikotīna un tvaiku daudzumu, kas lielākoties ir atkarīgs tieši no kārtridžu izvēles. Visās cigaretēs lietotais šķidrums pēc ķīmiskā sastāva ir vienāds, atšķiras vien dizains un smēķēšanas funkcijas.