Pusaudži un smēķēšana

Smēķēšana – tas ir mūsdienu posts un nelaime, lai arī kā negribētos, bet ir jāpievērš uzmanība tam faktam, ka pēdējos gadu desmitos šai globālai problēmai ir izdevies kļūt “gados jaunākai”. Agrāk, ar cigareti rokās, mēs varējām redzēt pieaugušu vīrieti, bet mūsdienās, katram trešajam pusaudzim ir atkarība no nikotīna. Ļoti daudz smēķē gan meitenes, gan zēni, viņi līdz galam tā arī nav sapratuši, cik ļoti kaitīgs ir šis pieaugušo cilvēku ieradums.

Jo agrākā vecumā pusaudzis sāk smēķēt, jo lielāku ļaunumu tas nodara viņa organismam. Pirmkārt, šī atkarība no nikotīna var saglabāties visu mūžu un tikai cilvēkiem, ar ļoti stipru gribasspēku izdodas no tās atbrīvoties. Tāds nepareizs dzīves veids, var izraisīt hroniskas saslimšanas, kuru sekas var būt briesmīgas. Atcerieties, visas tās fotogrāfijas, kuras esat redzējuši un kurās ir attēlots smēķēšanas ļaunums.

Mūsdienās uzskata, ka smēķēt ir moderni, stilīgi, ka tā var izrādīt, cik pieaudzis tu esi, tas viss atbilst labākajām, pusaudžu maksimālisma tradīcijām. Daudziem, smēķējošo pusaudžu bariņā, negribas izlikties par “balto vārnu” un tāpēc viņi arī uzsmēķē kompānijas pēc. Bet, īstenībā, ir daudz citu iemeslu, kāpēc pusaudži, tik agrā vecumā cenšas ievilkt pirmos cigarešu dūmus.

Galvenie, pusaudžu smēķēšanas iemesli.

“Visi smēķēja, es arī pamēģināju”, parasti tā atrunājas tie pusaudzī, kuri tiek pieķerti smēķējot. No vienas puses, tas izskatās pēc banālas atrunāšanās, bet no otras puses, šajos vārdos slēpjas īstais iemesls, kāpēc pusaudži sāk smēķēt jau no skolas sola. Skolēni negrib izcelties no pūļa un negrib nostāties tiem pretī ar savu viedokli, it īpaši tad, ja draugu pulciņš par viņu ir izrādījis dzīvu interesi. Viņš ir pārliecināts, ka labāk ir uzsmēķēt un iegūt daudz, jaunu draugu, nevis būt vientuļam un principiāli nesmēķējošam cilvēkam. Mēs atkal varam secināt, ka “bara instinkts”, ļoti labi darbojas reālajā dzīvē.

Ir arī otrs, ļoti izplatīts pusaudžu smēķēšanas, iemesls. Tas slēpjas pārmērīgajā, daudzu pusaudžu, ziņkārībā. Kāpēc lai nepamēģina, ja tik daudz pieaugušo to dara. Viena cigarete, tad seko nākošā un skaties, pirmā cigarešu paciņa ir izsmēķēta. Iesākumā, visiem liekas, ka viņi nav atkarīgi no nikotīna, bet ar laiku smēķētājs nonāk pie secinājuma, ka nevar iedomāties savu dzīvi bez kvēlojošas cigaretes. Nākas, pašiem sev atzīties, ka ir izveidojusies problēma, tikai risināt, to neviens netaisās, jo tā ir modes lieta.

Trešais iemesls, ir pusaudžu vēlme, ātrāk kļūt pieaugušam. Doma ir laba, tikai ne visi pusaudži saprot, ka ar smēķēšanu brieduma procesu, nu nekādi, nav iespējams paātrināt. Atdarinot pieaugušos, daudzi pusaudži pierod pie nikotīna un lepni nes “smēķējošā cilvēka“ apzīmējumu. Tāda nostāja ir ļoti maldīga, jo var manāmi pasliktināt veselības stāvokli un vienā mirklī pārvilkt svītru visām perspektīvām nākotnē.

Meiteņu – pusaudžu smēķēšana.

Gribas atsevišķi pieskarties šai tēmai. Būsim godīgi un atzīsimies, ka mūsdienās pastāv šī problēma un tā ir diezgan aktuāla. Jaunās skaistules, vēloties iepatikties puišiem un lai izskatītos vecākas, izvēlas nikotīna atkarības ceļu un ja paskatās patiesībai acīs, tad šis ceļš ved uz ne kurieni. Tādā veidā, meitenes cenšas pievērst vīriešu uzmanību, nodemonstrēt savu dumpinieces un neatkarīgo raksturu, būt uzmanības centrā un izraisīt apkārtējo sajūsmu. Plāni ir grandiozi, bet īstenībā, tie nedarbojas, tāpēc, ka ne jau visiem, sevi cienošiem puišiem patīk skūpstīties ar “pelnu traukiem”.

Apkopojot informāciju , var izdarīt sekojošos secinājumus par patiesajiem smēķēšanas iemesliem:

  • Smēķēt ir moderni un stilīgi.
  • Smēķēt – nozīmē iegūt jaunus draugus.
  • Smēķējot mēs izskatāmies vecāki.
  • Smēķēt, tas nozīmē, patikt puišiem.
  • Smēķēt var intereses pēc.

Atliek tikai aizdomāties, vai tas ir to vērts? Lai varētu atbildēt uz šo filozofisko jautājumu, vajag saprast, kādu ļaunumu mums nodara smēķēšana.
Sāksim to noskaidrot, uzklausot ekspertu domas. Daudzu izmeklējumu laikā, tika konstatēts fakts, ka no smēķēšanas cieš mūsu atmiņa un tiek bojāta koncentrēšanās spēja. Skolniekiem tas ļoti labs arguments, lai nesmēķētu, jo ar tādām problēmām, nav ko cerēt, ka labi padosies mācības un ar sliktām atzīmēm cerēt uz saulainu nākotni, nav ko.

Bet tās ne tuvu nav visas briesmas, kuras sagaida jauno organismu smagas nikotīna atkarības ietekmē. Mediķi apgalvo, ka cigarešu negatīvā ietekme, atstāj sekas uz visiem iekšējiem orgāniem, to darbību un visām dzīvībai svarīgām sistēmām.

Acis un redze.

Nikotīns paaugstina acs iekšējo spiedienu, pusaudzis nokļūst riska grupā, kurā ir iespēja saslimt ar glaukomu un tā, turpmākajā laikā var negatīvi iespaidot viņa redzi. Līdz ar to, var pasliktināties redze un tādām izmaiņām var būt neatgriezenisks raksturs, kuru var labot tikai ar ķirurģisku iejaukšanos.
Dzirde.

Tabakas izstrādājumi veicina strauju, dzirdes garozas šūnu sairšanu, rezultātā, var būt traucēta dzirdes funkcija, izkaisīta skaņas uztvere, normālas reakcijas trūkums uz ārējiem kairinātājiem.

Nervu sistēma.

Nervu sistēma nikotīna iedarbībā var uzvesties visneiedomākamajā veidā, piemēram, pusaudzim var sākties paaugstināta uzbudināmība, nekontrolējama emocionalitāte, tieši tāpat nav izslēgti bezspēka un depresijas gadījumi.

Ādas stāvoklis.

Ādas stāvoklis ir cieši saistīts ar mūsu dzīves veidu. Pusaudža – smēķētāja ādai parasti ir nepieciešams papildus aknes ārstēšanas kurss, viņiem ir sausa āda, pigmentācijas plankumi un viņiem ir traucēta tauku dziedzeru darbība.

Endokrīnā sistēma.

Smēķēšana izraisa nopietnus traucējumus vairogdziedzera darbībā. Kā mēs jau zinām, šī orgāna disfunkcija, var izraisīt hormonālos traucējumus, no kuriem cietīs ne tikai endokrīnā sistēma, bet arī citi, pusaudža iekšējās sistēmas orgāni.

Sirds – asinsvadu sistēma.

Visiem, ilggadējiem smēķētājiem ir hroniskas sirds saslimšanas – hipertonija, asinsvadu spazmas, kapilāru sieniņu elastības zudums u.c.
Plaušas.

Tas ir pats pirmais orgāns, kurš visvairāk cieš no smēķēšanas. Vispirms, pusaudzis, sajūt apgrūtinātu elpošanu jau pie minimālām fiziskām slodzēm, pēc tam sāk sūdzēties par sausu klepu un aizdusu. Pieaugušā vecumā, visvairāk ar vēzi slimo tie cilvēki, kuri nāk no smēķētāju aprindām.

Tagad ir acīm redzams, cik bīstamā rotaļā ir iesaistījušies pusaudži, jau tik agrā vecumā sākot smēķēt.

Visizplatītākās smēķējošo pusaudžu problēmas.

Jau ar pirmo cigaretes dūmu, pusaudzim ir jāapzinās, ka tagad viņa dzīve mainīsies un ne jau uz labo pusi. Izmaiņas parādīsies ar laiku un skars ne tikai veselību, bet arī ierasto dzīves veidu.

Smēķējošam pusaudzim ir grūti nokārtot fiziskos normatīvus, grūti kāpt pa kāpnēm, ķermenī jūtams nogurums, acīs dubultojas, var būt viegla galvas reibšana.
Smēķētājs nav spējīgs atcerēties visu svarīgās informācijas apjomu, kuru kādreiz, pirms smēķēšanas, atcerējās bez grūtībām. Slikta atmiņa nozīmē to, ka sekmes skolā manāmi pasliktināsies.

Smēķējošiem pusaudžiem bieži vien ir migrēnas lēkmes, kuras ir saistītas ar tabakas dūmu saindēšanos, jo viņi bieži apmeklē smēķēšanai paredzētās vietas un cieši kontaktējas ar smēķējošiem biedriem.

Smēķēšana aizkavē pusaudža augšanu, bet smēķējošām meitenēm neaug krūtis.

Tās ne tuvu, nav visas tās problēmas un izmaiņas, ar kurām nāksies saskarties pusaudzim, ja viņš būs nolēmis smēķēt.

Ko var darīt, lai situāciju izmainītu? Pirmām kārtām, smēķēšana ir jāatmet pašiem, tikai ar savu personīgo piemēru mēs varam apkārtējiem un pirmām kārtām, jau bērniem, parādīt cik labi ir dzīvot bez nikotīna atkarības.