Smēķēšana grūtniecības laikā

Mūsdienu mediķi pakāpeniski sāk celt trauksmi, jo pēdējie statistikas pētījumi, liecina par to, ka pēdējos gados pasaulē var novērot biedējošu un šokējošu, smēķējošu sieviešu skaitu. Briesmīgākais ir tas, ka šī tendence turpina augt. Piemēram, pētījumi Amerikas valstīs apliecināja to, ka pastāvīgi smēķē vairāk par trešo daļu, visas šīs valsts sieviešu.

Ar lielu nožēlu ir jāatzīst, ka 25% smēķējošu sieviešu, neuzskata par vajadzīgu atmest šo kaitīgo un bīstamo ieradumu, pat grūtniecības laikā. Labāka situācija nav izveidojusies arī citās valstīs, jo zemāk attīstīta valsts, jo vairāk sieviešu valstī pieder pie zemas sociālās nodrošinātībās, jo vairāk šim sievietēm piemīt šis kaitīgais ieradums. Sievietes, kuras nav precējušās, arī daudz biežāk aizraujas ar šo nāvējošu ieradumu.

Slimības, kuras ir saistītas ar smēķēšanu.

Diemžēl, mūsdienās, ļoti daudzas sievietes pat neaizdomājas un neiedomājas, par to, ka tieši smēķēšana grūtniecības laikā, vēlāk var būt saistīta ar ļoti lielu daudzumu negatīvu parādību. Šis nāvējošais ieradums, simts un pat tūkstoš reizes var palielināt risku visdažādāko sarežģījumu izraisīšanai grūtniecības laikā.

Mūsdienu mediķi ir pierādījuši, ka smēķēšana un spontānie aborti, savā starpā ir cieši saistīti, tieši tāpat tas arī attiecas uz priekšlaicīgām dzemdībām. Piemēram, saskaņā ar mūsdienu pētījumiem, sievietēm, kura grūtniecības laikā, dienā izsmēķēja vienu paciņu cigarešu vai arī vairāk par vienu paciņu, spontāno abortu skaits bija pusotru reizi biežāk nekā tām sievietēm, kuras pilnībā nesmēķēja.

Un, ja vēl smēķēšana sasaistās kopā ar biežu alkohola lietošanu, tas viennozīmīgi, palielina spontānā aborta risku pat vairāk nekā četras ar pusi reizes. Ar nožēlu jāatzīst arī tāds fakts, ka bērnu mirstība, mātēm, kuras grūtniecības laikā smēķēja, dzemdību laikā ir par trīsdesmit procentiem lielāks, nekā nesmēķējošām sievietēm. Īpaši liela bērnu mirstība ir tajos gadījumos, kad smēķējošās sievietes gaida dvīņus.

Grūtniecības laikā, smēķēšana var ļoti negatīvi ietekmēt sievietes perifēro asinsriti un tas savukārt, bieži vien noved pie augošā augļa hipoksijas (izteikta skābekļa trūkuma).

Skābekļa trūkums ir tāpēc, ka ogleklis, kurš ietilpst izpūsto dūmu sastāvā, cieši sasaistās ar hemoglobīnu, kurš atrodas asinīs. Tālāk, hemoglobīns pārvēršas karboksihemoglobīnā, kurš diemžēl, nav spējīgs pilnvērtīgi apgādāt sievietes ķermeņa šūnas ar skābekli, kā arī augošā mazuļa, organisma šūnām, skābeklis netiek piegādāts vajadzīgajā daudzumā.

Tas ir tikai dabīgi, ka ar tādu izteiktu skābekļa trūkumu, auglis attīstīsies diezgan lēni un tas savukārt, veicina to, ka smēķējošam sievietēm dzimst neiznēsāti bērni ar nepietiekamu ķermeņa svaru (bieži vien mazāk par diviem kilogramiem).

Bieži vien, smēķējošas sievietes, dzemdē bērnus, kuriem ir pazemināti arī citi attīstības rādītāji ( nepietiekams auguma garums, neattīstīts galvaskauss vai krūšu kurvis). Tas nozīmē, ka šiem bērniem būs grūtāk, attīstības ziņā panākt savus vienaudžus – gan fiziskajā, gan garīgajā.

Nikotīna ietekme uz bērna augli.

Atkal un atkal atkārtojam, ka nikotīns, kuru lieto sieviete grūtniecības laikā, ne tikai slikti ietekmē augļa kopējo attīstību, bet dažos gadījumos, nikotīns var kļūt par reālu iemeslu patoloģiskām izmaiņām nākošā mazuļa psihē.

Sieviešu smēķēšana grūtniecības laikā, var izraisīt straujas izmaiņas organisma asinsritē. Smēķēšana ir viens no galvenajiem iemesliem, kurš izraisa daļēju vai pilnīgu, svaigu asiņu padeves blokādi bērna smadzenēm. Tādi bērni, var piedzimt ar izteiktām nervu sistēmas anomālijām vai ar traucētu psihi un vienmēr pastāv jautājums, vai tāds bērns būs spējīgs izdzīvot.

Vēl ļaunāk, pēdējo izmeklējumi rezultāti apstiprināja, ka pastāv tieša saikne starp sieviešu smēķēšanu grūtniecības laikā un vēlāk garīgi atpalikušu vai nepilnvērtīgu bērnu dzimšanu (bērni ar Dauna sindromu).

Pierādīts ir arī tāds fakts, ka negatīvā nikotīna ietekme atstāj iespaidu uz bērna smadzeņu attīstību, un vēlāk, kad bērns jau ir pieaudzis viņam būs daudz lielāka nosliece uz smēķēšanu, nekā tiem bērniem, kuru mātes grūtniecības laikā nav smēķējušas. Daudzi no jums, šobrīd grib iebilst un pateikt, ka tāds risks visiem bērniem ir vienāds. Bet jāpiekrīt ir tādam apgalvojumam, ka smēķētāju bērni, uzsākot smēķēt, nikotīna atkarībā nonāk daudz ātrāk, nekā pārējie bērni.

Daudzas sievietes uzskata, ka no smēķēšanas vajag atturēties, tikai grūtniecības pirmajā pusē, jo tad veidojas visi orgāni un visas, topošā mazuļa dzīvībai, nepieciešamās sistēmas. Bet, otrajā grūtniecības pusē var atslābt un vairs tik ļoti neuzmanīties. Ar ļoti lielu nožēlu jāatzīst, ka tā ir globāla kļūda.

Lielus draudus grūtniecībai, rada smēķēšana, tieši otrajā grūtniecības pusē, jo tas ir laiks, kad ir sākusies maksimāli strauja jūsu bērna augšana. Vēl lielākus draudus grūtniecībai rada tas, ja smēķējošai sievietei ir anēmija.

Ja sieviete smēķē, savas grūtniecības otrajā pusē, tad viņai ir lielas izredzes saskarties ar vēlīno toksikozi, kura var izprovocēt spontāno abortu. Ir saprotams, ka smēķēšana ir kaitīga gan pirmajā, gan otrajā grūtniecības pusē.

Bet, tieši otrajā grūtniecības pusē, smēķējošam sievietēm visbiežāk tiek novērota bīstama asiņošana, izmaiņas placentas attīstībā.
Daži vārdi, par smēķēšanu pēc dzemdībām.

Atkal, ar lieli nožēlu ir jāatzīst, ka lielākā daļa sieviešu, arī pēc dzemdībām nemēģina atbrīvoties no smēķēšanas, bet tas nozīmē, ka negatīvā nikotīna ietekme joprojām turpināsies uz mazā cilvēka smadzenēm, tajā brīdi, kad viņš tiks barots ar krūti, vai nu arī viņam būs jāieelpo dūmu pilnais gaiss.
Kā jau jūs zināt, tad pasīvā smēķēšana rada vislielāko kaitīgo vielu slodzi uz absolūti nesmēķējoša cilvēka organismu.

Smēķējošas sievietes piens, nav pilnvērtīgs, jo nikotīns viegli iekļūst visu sieviešu piena dziedzeros gan grūtniecības laikā, gan pēc dzemdībām. Tieši tāpēc, daudzām jaunajām māmiņām pietrūkst piena, vai tā, nav vispār. Jūs piekritīsiet, ka nekādi piena maisījumi, nav spējīgi aizstāt mātes pienu.

Bērni, kuri ir piedzimuši smēķējošām mātēm var būt ar palēninātu attīstību, ne tikai fizisko, bet arī intelektuālo un emocionālo.

Tādi bērni daudz vēlāk sāk lasīt un rēķināt, tādi bērni ja tos salīdzina ar vienaudžiem, lēnāk aug. Smēķēšana grūtniecības laikā var izraisīt daudz smagu slimību.

Sievietes, jums pašām jāparūpējas par to, lai jūs varētu iznēsāt, dzemdēt un izaudzināt veselus bērnus, jums jāpieliek visas savas pūles, lai atbrīvotos no šī kaitīgā ieraduma ne tikai jūsu, bet arī jūsu bērna dēļ. Ārsti ir pierādījuši, ka jūsu smēķēšana grūtniecības laikā nodara neatgriezenisku ļaunumu gan jums, gan jūsu, vēl nedzimušā bērna, veselībai.